چاپ        ارسال به دوست

رقابت رصدگران دهمین ماراتن مسیه ایران در رصدگاه سه قلعه، عکس: بابک امین تفرشی
12 و 13 اسفند، رقابت رصدی منجمان آماتور ایران برگزار می‌شود:

روستای قالهر، میزبان ماراتن مسیه 95

پنجشنبه 12 اسفند، دقایقی پس از غروب خورشید، سوت آغار رقابت مسیه 95 در روستای قالهر از توابع شهرستان دلیجان نواخته خواهد شد. 
ماراتن مسیه، شناخته‌شده‌ترین و دیرپاترین رقابت رصدی منجمان آماتور ایران است که از فروردین ماه 1380 تقریبا هرسال به طور پیوسته و به صورت سراسری برگزار شده است. در جریان این برنامه، ده‌ها منجم آماتور از سراسر ایران گرد هم می‌آیند تا با ابزار‌های رصدی خود، اعم از تلسکوپ‌ها و دوربین‌های دوچشمی، به رصد 110 جرم فهرست مسیه بپردازند.
روال برگزاری رقابت به‌گونه‌ای است که رصدگران آسمان شب به رصد کهکشان‌ها، خوشه‌های ستاره‌ای و سحابی‌های مورد نظر خواهند پرداخت و با طلوع خورشید و پایان یافتن رقابت هر رصدگری که تعداد بیشتری از این اجرام را رصد کرده باشد، با انتخاب داوران ماراتن به‌ عنوان برنده رقابت معرفی خواهد شد. برای ارزیابی عملکرد شرکت‌کنندگان نیز کارشناسان ماهنامه نجوم، که همگی از مدرسان بنام و برندگان ادوار پیشین رقابت‌ها هستند، بررسی‌های لازم را انجام خواهند داد و در موارد لازم راهنمای رصدگران نیز خواهند بود.
در چند دوره اخیر، بخش آموزشی هم به ماراتن مسیه افزوده شده است. این بخش مختص افرادی است که کم‌تر با رصد اجرام اعماق آسمان آشنایی دارند یا ابزار رصدی ندارند، اما می‌خواهند با حضور یافتن در فضای رقابت هم تجربه بیاندوزند و هم به کمک راهنمایان و کارشناسان ماهنامه نجوم به یادگیری صورت‌های فلکی و مبانی رصد آسمان بپردازند.
در این رقابت برای علاقه مندان به عکاسی از آسمان شب نیز بخشی در نظر گرفته شده است. بخش عکاسی رقابت، که در دو بخش عکاسی نمای باز و عکاسی اعماق آسمان برگزار می‌شود، فرصت مناسبی برای عکاسان علاقمند است تا توانایی‌های خود را در عرصه عکاسی از آسمان به چالش بکشند.
 
تصویری از جنب و جو.ش رصدگران در دهمین ماراتن مسیه ایران، رصدگاه سهقلعه، استان خراسان جنوبی. عکس: بابک امین تفرشی
 
 
 ثبت نام در ماراتن مسیه
ثبت‌ نام ماراتن 95 از 19 بهمن آغاز شده و تا 10 اسفند ادامه خواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر در مورد ثبت نام روی لینک مقابل کلیک کنید: http://yon.ir/TB04
شرکت‌کنندگان در نظر داشته باشند برای شرکت در رقابت می‌توانند از خودرو‌های شخصی استفاده کنند.
امکان استفاده از اتوبوس ویژه شرکت‌کنندگان در ماراتن نیز از  طرف ماهنامه نجوم برای سفر رفت و برگشت به محل برگزاری ماراتن در قالهر پیش‌بینی شده است. علاقه‌مندان به استفاده از این اتوبوس می‌توانند هنگام ثبت نام هزینه آن را جدا از ثبت نام در برنامه بپردازند.
نحوه ثبت‌ نام و سایر جزئیات مرتبط با رقابت در خبر‌های بعدی اعلام خواهد شد.
 
 
درباره قالهر 
قالهر از کهن‌ترین سکونتگاه‌های بشر در ایران بوده است. روستایی از توابع شهرستان دلیجان در استان مرکزی که در دامنه کوه اردهال کاشان قرار دارد و با وجود واقع شدن در منطقه جغرافیایی دلیجان، پیوند فرهنگی- تاریخی عمیقی با کاشان قدیم دارد. در اطراف این روستا بقایای سنگ‌نگاره‌های چند ده‌هزار ساله بر سینه تخته‌سنگ‌ها حک شده است که از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه به‌شمار می‌رود.
غار چال‌نخجیر نیز که از زیباترین و منحصربفردترین غارهای حال حاضر ایران است، در فاصله 30 کیلومتری این روستا واقع شده است.
طبق اطلاعات مرکز آمار ایران، این روستا در سال 1390، 740 نفر جمعیت داشته است.
ماراتن مسیه در سال‌های گذشته در کاروانسرای قصر بهرام، کاروانسرای خرانق، رصدگاه سه قلعه، کمپ متین آباد و باغ شهر نیاسر برگزار شده است و قالهر برای اولین بار است که میزبان رصدگران حاضر در ماراتن مسیه می‌شود.
 
تصاویری از سنگ‌نگاره‌های چند ده‌هزارساله روستای قالهر، از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری منطقه
عکس‌ها از آقای زاهدی
 
 
 
 
 
 
 


١٠:١٢ - يکشنبه ١٧ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٧٥٧    /    تعداد نمایش : ٢٨٧١


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1395/11/30 15:23
0
0
انتخابی عالی برای رصد ستاره و اجرام اسمانی
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: