چاپ        ارسال به دوست

چرا اینسایت در جایی با چشم‌انداز کسل‌کننده فرود می‌آید؟

سطح‌نشین اینسایت دوشنبه پنجم آذر1397 روی سطح مریخ فرود می‌آید. البته این کاوشگر بعد از فرود موفق منظره زیبایی برای لذت بردن نخواهد داشت.

دانشمندان برای محل فرود این پروژۀ 850 میلیون دلاری به دقت برنامه‌ریزی کرده‌اند. قرار است اینسایت در دشت الیسیوم که یک دشت آتشفشانی بزرگ است فرود بیاید. گروه هدایت ماموریت دو معیار اصلی برای انتخاب محل فرود کاوشگر داشتند. معیار اول سالم ماندن کاوشگر بود. فرود بر سطح مریخ به دلیل جو نازک سیاره همواره با چالش روبرو بوده است. به همین دلیل گروه هدایت اینسایت به دنبال قسمتی مسطح برای کاهش خطر واژگون شدن کاوشگر هنگام نشستن روی سطح بودند.

معیار دوم به ماموریت علمی کاوشگر اینسایت مربوط است. محل فرود اینسایت باید با ابزار آن سازگاری داشته باشد. به خصوص میلۀ استوانه‌ای آن باید بتواند پنج متر زیر سطح مریخ فرو رود و دمای آن را اندازهگیری کند. همچنین این مکان باید به اندازۀ کافی گرم باشد و نور خورشید بتابد تا دو صفحۀ بزرگ خورشیدی کاوشگر انرژی لازم برای فعالیت‌های آن را تامین کنند.

از میان 22  نامزد برای محل فرود، دشت الیسیوم به دلیل صاف بودن سطح، کم بودن سنگ‌های سطح آن و تندبادهای شدید، انتخاب شد. گروه هدایت اینسایت محدوده‌ای بیضی‌شکل در دشت الیسیوم به طول 130 کیلومتر و عرض 27 کیلومتر برای فضاپیمای مورد نظر انتخاب کردند. البته این انتخاب باعث شده است محل فرود اینسایت جایی یکنواخت و بدون عارضه باشد که نمایی کسل کننده دارد.

اگر وارد شدن سطح‌نشین اینسایت به جو مریخ، فرود آمدن و نشستن بر سطح که شش دقیقه طول می‌کشد به خوبی پیش رود، کاوشگر ابتدا صفحات خورشیدی خود را باز میکند تا از نور خورشید تغذیه کند و سپس ابزارهای خود را برای کشف اسرار مریخ به کار می‌گیرد.

 

ترجمه : هاله حاجیزاده/مجله نجوم

منبع : space.com

 

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود. 

 


١٣:٠٩ - دوشنبه ٥ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ١٣٢١    /    تعداد نمایش : ١٣١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: