چاپ        ارسال به دوست

خودروی تسلا رودستر ایلان ماسک مدار مریخ را پشت سر گذاشت

شرکت اسپیس ایکس تأیید کرد که خودروی رودستر تسلایش از مدار مریخ عبور کرده است. این خودرو در اوایل سال میلادی جاری به فضا پرتاب شد و اکنون تقریباً در مسیر بازگشت به سمت مدار زمین است.

ایلان ماسک، مدیر شرکت خصوصی اسپیس ایکس، خودروی تسلا رودستر خود را در پرتاب افتتاحیۀ موشک بزرگ فالکن هِوی در ۱۸ بهمن ۱۳۹۶/ ۶ فوریۀ ۲۰۱۸ به فضا فرستاد. این خودرو در مداری قرار داده شد که باعث شد آن به فرای مدار مریخ و در فاصلۀ ۱/۶ برابر فاصلۀ زمین تا خورشید یا حدود ۲۵۰ میلیون کیلومتر برود. شرکت اسپیس ایکس در توییتی اعلام کرد، این خودرو اکنون از  مدار مریخ عبور کرده است؛ اگرچه از نزدیکی این سیاره عبور نخواهد کرد. حضیض خورشیدیِ این خودرو در فاصلۀ ۰/۹۸ برابر فاصلۀ بین زمین و خورشید است و هر بار چرخش آن به دور خورشید ۱/۵ سال طول می‌کشد.

دربارۀ اینکه این خودرو چقدر در این مدار باقی خواهد ماند بحث‌هایی وجود دارد. ایلان ماسک در ابتدا گفته بود، این خودرو برای یک میلیارد سال در فضا باقی خواهد ماند؛ اما طبق پژوهشی، مشخص شد که این خودرو در سال  ۱۴۶۹/ ۲۰۹۱ به  فاصلۀ چند صد هزار کیلومتری سیارۀ ما خواهد رسید و شش درصد احتمال دارد که در یک میلیون سال آینده به زمین برخورد کند و در جو آن بسوزد. همچنین ۲/۵ درصد احتمال دارد که این خودرو در همین بازۀ زمانی به زهره برخورد کند.

خودرو تحت تأثیر تابش و بادهای خورشیدی آن‌قدر تغییر کرده است که دیگر تقریباً قابل تشخیص نیست. انتظار می‌رود تابش خورشید آن را به سرعت متلاشی کند. همچنین در طول یک سال، انتظار می‌رود که بیشتر مواد آلی ماشین -مانند صندلی‌های چرمی و لاستیک‌ چرخ‌های آن- از بین رفته باشند. اکنون این خودرو یا هرآنچه از آن باقی مانده در آستانۀ بازگشت به سمت زمین است و در مرداد ۱۳۹۸/ اوت ۲۰۱۹، پیش از آنکه بار دیگر به سمت مدار مریخ رهسپار شود، دوباره از مدار سیاره‌مان عبور خواهد کرد.

 

 

ترجمه: آیدا رضایی/ مجله نجوم

ویراستار: منا رجبیه فرد

منبع: iflscience.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود. 


٠٠:٣٥ - پنج شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ١٣١٣    /    تعداد نمایش : ١٤١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: