چاپ        ارسال به دوست

منشأ احتمالی اوموآموا تعیین شد

اخترشناسان، در پژوهشی جدید، چهار ستاره را مبدأ احتمالی اوموآموا، نخستین جرم فراخورشیدی شناسایی شده در منظومۀ شمسی، دانستند. به‌تازگی، پژوهشگران بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده مسیر ورود اوموآموا را به منظومۀ شمسی مشخص کردند. در این پژوهش تغییرات در سرعت و مسیر اوموآموا در نزدیکی خورشید بررسی شده و به نظر می‌رسد این تغییرات به دلیل رفتاری شبیه به دنباله‌دارها در آن ایجاد شده است.

در پژوهش اخیر، محققان چهار ستاره‌ای را که ممکن است اوموآموا از آنجا آمده باشد شناسایی کردند. این ستاره‌ها شاملِ کوتولۀ سرخ اچ‌آی‌پی 3757 (HIP 3757)، ستارۀ شبه‌خورشید اچ‌پی 292249 (HD 292249) و دو ستارۀ دیگر است که هنوز اسامی مشخصی ندارند. ستاره‌شناسان معتقدند که اوموآموا باید از منظومه‌ای آمده باشد که حداقل یک سیارۀ عظیم گازی داشته و این سیاره از آن منظومه بیرون افتاده و در فضا به حرکت درآمده است. بااین‌حال، همۀ چهار ستارۀ نامزد، سیارۀ شناخته شده ندارند؛ اما هیچ بعید نیست در آینده سیاره‌هایی گازی در  حال گردش به دور آن‌ها شناسایی شود.

اموآموا نخستین جرم کشف شدۀ فراخورشیدی است که مسیر حرکتش از منظومۀ شمسی می‌گذرد. شناسایی اوموآموا (Oumuamua به معنی نخستین پیام‌آور رسیده از دور در هاوایی) بیشتر از اینکه پاسخ‌هایی به ستاره‌شناسان بدهد بیشتر برای آن‌ها سؤال ایجاد کرده است. پژوهشگران حجم بسیاری از داده‌های مأموریت گایا را برای مشخص کردن منشأ اوموآموا بررسی کردند. اهمیت اطلس تهیه شده بر اساس داده‌های گایا به دانشمندان اجازه می‌دهد تا منظومه‌های احتمالیِ مبدأ را شناسایی کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند با استفاده از این اطلس اثر ستاره‌های نزدیک و جاذبه‌شان را در منحرف کردن اوموآموا در طول سفرش محاسبه کنند. شایان ذکر است، هدایت مأموریت گایا بر عهدۀ آژانس فضایی اروپاست.

 

 

 

ترجمه: آیدا رضایی/ مجله نجوم

ویراستار: منا رجبیه فرد

منبع: وبگاه اسپیس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


٢١:٣٨ - شنبه ١٤ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ١٣٠٣    /    تعداد نمایش : ١٣٨٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: