چاپ        ارسال به دوست

تلاش جدید پژوهشگران سازمان هوافضای ایالات متحده:

با سامانۀ یوای‌ام بر فراز شلوغی خیابان‌ها سفر کنید

اگر تصور می‌کنید که نتایج پژوهش‌های ناسا فقط در اکتشافات فضایی و سفر به کرات دیگر به کار می‌رود در اشتباهید! یکی از نمونه‌های اخیر فعالیت‌ ناسا در کره خاکی خودمان آن است که این سازمان با همکاری بخش‌های علمی و صنعتی طرحی با نام حمل و نقل هوایی شهری یا یواِی‌ام (UAM سرواژۀ Urban Air Mobility) عرضه کرده و در تلاش برای عملی کردن آن است.

اکثر ما از شلوغی خیابان‌ها ناخرسندیم. انسان قرن‌ها روی زمین راه می‌رفت و قوانین جاذبه و محدودیت‌های فناوری او را به زمین دوخته بود. پس از قرن‌ها، با ساخت نخستین خودروها بیش از صد سال پیش این شرایط کمی تغییر کرد و با اختراع برادران رایت، در سال ۱۹۰۳/۱۲۸۱، انسان به آسمان‌ راه یافت. گرچه این راهیابی چندان هم آسان نبود؛ چنان‌که هزینۀ سفرهای هوایی چندان کم نیست و برای این دست سفرها، مقدمات فراوانی لازم است.

شرایطی را در نظر بگیرید که ماشین‌های پرنده بر فراز شهرها به پرواز در بیایند و ما با حداکثر ایمنی بر فراز آن‌ها پرواز کنیم. اکنون این تصور رؤیایی با هدایت ناسا و همکاری بخش‌های علمی و صنعتی در حال به حقیقت پیوستن است. این سامانۀ حمل و نقل ایمن و کاراست و شامل همۀ انواع حمل و نقل، مانند تحویل بسته‌ و تاکسی‌های پرنده برای جابهجایی مسافران به نقاط گوناگون شهر، می‌شود. سامانۀ یوای‌ام برای شهرهای بزرگ یا حتی کوچک کاربرد دارد و به نظر می‌رسد، ما به این رؤیا از همیشه نزدیک‌تر شده‌ایم. 

امتیاز تصویر: NASA / Lillian Gipson

 

 

حسام وکیل/ مجله نجوم

ویراستار: منا رجبیه فرد

منبع: وبگاه ناسا

 

 

 

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


١٠:٢٥ - چهارشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ١٢٢٩    /    تعداد نمایش : ١٤٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: