چاپ        ارسال به دوست

آسمان در این هفته، 24 تا 31 اردیبهشت

شرایط جوی ناآرام این روزهای اردیبهشت، مجالی برای شب‌های رصدی بدون ابر باقی نمی‌گذارد! البته احتمالا در هفته آینده شب‌هایی با شرایط جوی پایدار، حداقل در برخی از ساعات شب، فرصت خوبی برای کاوش اجرام ژرف آسمان و پدیده‌های رصدی خواهد بود.

حوالی ساعت 20:26 چهارشنبه 26 اردیبهشت، هلال آغاز ماه رمضان را در افق غربی بدون نیاز به تلسکوپ و یا دوربین دوچشمی خواهید دید. این هلال اندکی پس از غروب خورشید، غروب خواهد کرد.

دوشنبه 31 اردیبهشت نیز فرصت مناسبی برای رصد یکی از زیباترین مقارنه‌های بهار است. مقارنه سیاره زهره و خوشه ستاره‌ایM35  که برای رصد آن نیاز به تلسکوپ یا دوربین دوچشمی خواهید داشت. دراین مقارنه جدایی زاویه‌ای ظاهری این دو جرم حدودا 0.8 درجه خواهد بود. برای رصد این پدیده هم مدت اندکی پس از غروب خورشید فرصت دارید.

اندکی از مقابله سیاره مشتری گذشته است؛ وضعیتی که در آن مشتری بهترین موقعیت رصدی را از دید ناظران زمینی دارد. کافی است با استفاده از یک تلسکوپ و انتخاب بزرگنمایی مناسب به رصد جزئیات حیرت‌انگیز این جرم آسمانی زیبا بپردازید.

محمد صالح تیمار/مجله نجوم

تصویرسازی: محمدصادق فغان پور

 

 

 

 

 

 

 

توجه:

بازنشر مطالبی که گروه تحریریه فضای مجازی ماهنامه نجوم دروبگاه، کانال تلگرام، اینستاگرام و ... تولید می‌کنند، در دیگر رسانه‌های مکتوب و مجازی به شرط ذکر منبع و نام نویسنده یا مترجم بلامانع است. در غیر این صورت، بدیهی است حق پیگیری قانونی مطابق با قانون حمایت از مؤلفین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ماهنامه نجوم محفوظ خواهد بود.


١٣:١٣ - سه شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ١٢٢٦    /    تعداد نمایش : ١٤٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: